BASIC PRABOUT THE

Pět dnů, které změní tvůj život! Tento make-up kurz pro začátečníky ti poprvé otevře svět líčení se všemi jeho základními technikami.

ABOUT THE COURSE

Nastartujeme Tvoji kariéru vizážisty už za 40hodin studia. Základní kurz, který je speciálně připraven právě pro ty z vás, kteří začínají v tomto oboru a nemají žádné předešlé odborné vzdělání a zkušenosti.
Začínáme pěkně od začátku, takže i naprosto nezasvěcení do oblasti beauty, si přijdou na své. Velkou výhodou je naše nezávislost vůči make-up značkám a tak získáš neocenitelný vhled do oblasti produktů a jednotlivých hráčů v tomto oboru.
Pokud si chceš splnit svůj sen a stát se profesionálním vizážistou, můžeš začít hned. Díky skvělé atmosféře profesionálních lektorů pro tebe bude snadné nasát znalosti a zákony líčení, které ti v praxi umožní dělat skvělou práci se zajímavými lidmi.

basic pro 01
basic pro 02
basic pro 03
basic pro 04

How does it work?

Celý kurz trvá pět nevšedních dnů. Rozložení kurzu je týdenní či víkendové. Vždy na tebe čeká 40 hodin nových zážitků, samozřejmě tématicky rozdělených. V první části každé lekce je teorie, která obsahuje přednášku a taky praktickou ukázku. Druhá část se pak věnuje uplatnění odkoukaných poznatků a triků v praxi a dochází tak k jejich procvičení pod osobním vedením profesionálních vizážistů. Poslední den kurzu je test v podobě písemné a praktické zkoušky.
If you find that make-up is the right thing you want to do, we will try to help you fulfil your dream. Your success is our success. Thanks to cooperation with the agency for make-up artists, we can provide you with contacts for photographers, advertising agencies, wedding agencies and other productions from all over the Czech Republic and to prepare you for this career as well. zde

COURSE PROGRAM

Day 1
Hygienic & Preparatory Techniques, Selection and Application of Basic Make-up, Knowledge of Products (Brushes, Materials and Their Functions) Facial Correction & Bronzing, Types and Applications of Blushes
Day 2
Eyebrows, eye liners and shading, application of fake eyelashes
Day 3
Lips, correction, lipstick, shine, daily make-up, evening make-up
Day 4
Styly líčení. Marketing v kostce, Jak získat první klienty, Objednávání přípravků, pracovního materiálu, Provádění vyúčtování služeb
Den 5
Písemný a praktický test

Each successful graduate will acquire, in addition to the experience gained and the necessary benefits of self-confidence, a real proof of his professional abilities, namely the Make-Up Institute Prague Certificate and the requalification certificate in the field of Visage and Colour Consultancy. It is necessary to have your own make-up kit for your career and the opportunity to get a job in this field, which we will be happy to help you with and you will get a 20% discount on all the equipment.

Q & A

We dare to say that the best tutors in their field, professional make-up artists with years of experience and experience: Bara Mlezivová, a creative make-up artist who likes pure and fresh make-up. Vilma Baum is a make-up artist with international experience and a great career. Ondrej Porubsky is also devoted to styling and is constantly looking for new techniques and inspiration. Petra Šmelková focuses mostly on personal clients, emphasis on a interactive form of teaching. The approach of each of our tutors is individual, so you will be able to make the most of your personal make-up coaches. You can find out more about them at DREAM TEAM

Each graduate is also entitled to a free marketing course for make-up artists, as we recognize the crucial importance for a successful career of combining business skills with marketing minima, proper hygienic habits and, of course, the necessary talent. In this start-up course, you have the right to receive additional services free of charge as a participant and graduate. Since we know that practice is the most valuable, every graduate is eligible for 40 hours of free practice training by choice.

Nic s sebou nosit nemusíš, vše je od nás zajištěno. Jako student/ka budeš pracovat v plně vybavené učebně, během studia Ti půjčíme profesionální sadu štětců i komplet makeup kit. Pracuje se vzájemně na sobě i na modelkách, které zajišťujeme.
Water, coffee, tea and a kitchenette with a fridge and microwave are available for students in the Institute complex.

Výuka je denně od 9 do 17hod.

Jako absolvent/ka BASIC PRO si můžeš rozšířit své vzdělání v rámci pokročilých makeup kurzů. Doporučujeme zejména Svatební makeup, Foto makeup a Hair Design. Mnoho studentů po Basic PRO pokračuje v rámci balíčků MASTER BEAUTY nebo MASTER PRO A-Z. Na každý pokročilý makeup kurz máš slevu 10%. Pokud nevíš, jakou formu studia zvolit, neváhej se k nám přijít podívat. Rádi Ti vše ukážeme a vysvětlíme.

APPLICATION

It is possible to register for all offered courses by filling in the electronic application form. We offer BASIC PRO in three variants: study during the week (Monday to Friday), study on weekends (Friday to Sunday and the following Saturday to Sunday) and a very popular mix is Wednesday to Friday. We are constantly updating the dates.

By accepting the electronic application, a place will be reserved for you in the selected course. We will send you a confirmation of receipt of the application to the above email within 24 hours of sending the application.

COURSE PAYMENT

Together with our confirmation e-mail, you will receive all information about the course and payment documents, including an invoice. The invoice is due 14 days after sending the application. After receiving your payment, the reservation of your place is confirmed and we will confirm it to your email. Failure to pay the advance invoice by the due date, the course reservation will be canceled.

COURSE PAYMENT OPTIONS

You can use the following options to pay for the courses:

By bank transfer to our account: 2933554389/0800
For foreign payment: IBAN: CZ3008000000002933554389 / SWIFT: GIBACZPX / bank: Česká Spořitelna

Payment in cash at Make-Up Institute Prague, Korunní 52, Prague 2

Payment card at the course venue

Prostřednictvím Úřadu Práce v rámci Rekvalifikace (pro uchazeče vedených na ÚP)
Tato možnost platí pouze pro uchazeče kurzů: Rekvalifikační make-up kurz, Master Beauty a Master PRO A-Z.Více informací získáte zde http://www.makeupinstitute.cz/rekvalifikace/

CHANGES IN TEACHING AND CANCELLATION CONDITIONS

In the event of non-organization of the course by the Make-Up Institute Prague due to an unforeseeable event, illness of a lecturer or force majeure, the course will be organized in an alternative period or the course fee will be refunded in full.

If you cancel your participation in the course at least 2 days before the start of the course, we will refund you 85% of the price of the paid course fee. The 15% deposit is non-refundable and serves to cover administrative expenses. However, this deposit can be used for one of the following dates of the course.

If the participation is canceled less than 2 days before the event or after the start of the course, the course fee will not be refunded and will be forfeited without compensation.

Upcoming Dates:

BASIC PRABOUT THE

IN A NUTSHELL

Basic Pro Registration

If you are clear that you want to take this course with us, fill out the application and choose a date. Based on the submitted application, our team will contact you for more information and you will receive a confirmation email about the reservation with payment documents.