SKINCARE

Speciální kurz pro všechny, které zajímá péče o pleť do hloubky. Studijní program jsme připravili s kosmetickou odbornicí a autorkou kosmetického bestselleru Kosmetická džungle, Ivou Hynkovou, která je také lektorkou kurzu.

ABOUT THE COURSE

Pokud prahnete po ucelených informacích ohkedně péče o pleť, kosmetických přípravcích a jasně vysvětlených zákonitostech pleti, tento kurz Vám dá odpověď. Kurz vede úžasná Iva Hynková, přední kosmetická odbornice. Přednáška o problematice pleti, správných postupech, kosmetických mýtech a kontroverzních tématech. 

basic pro 01
basic pro 02
basic pro 03
basic pro 04

How does it work?

Kurz probíhá formou přednášky. Lektorka se dotýká základů v péči o pleť do hloubky, řeší se problematická témata. Součástí je i ukázka na modelce a praktická část.

COURSE PROGRAM

Proč pečovat o pleť & anatomie
Stavy pleti a denní rutina v péči
Kosmetické přístroje
Minimalismus v kosmetických produktech
Kosmetické mýty
Step & Step v péči o pleť klientek
Typy pro makeup artisty do praxe

Each successful graduate will acquire, in addition to the experience gained and the necessary benefits of self-confidence, a real proof of his professional abilities, namely the Make-Up Institute Prague Certificate and the requalification certificate in the field of Visage and Colour Consultancy. It is necessary to have your own make-up kit for your career and the opportunity to get a job in this field, which we will be happy to help you with and you will get a 20% discount on all the equipment.

Q & A

Iva Hynková – kosmetická odbornice s 15letou praxí. Za svou kariéru se věnovala vizážistice, péči o klienty v salonu, působila plno let jako školitelka pro přední kosmetické značky. Iva je autorkou bestselleru Kosmetická džungle a autorka projektu Sebe-vědomá kosmetička , který se skládá z mnoha seminářů, e-booků a úspěšného youtube kanálu pro kosmetičky a nadšenkyně v péči o pleť. 

Each graduate is also entitled to a free marketing course for make-up artists, as we recognize the crucial importance for a successful career of combining business skills with marketing minima, proper hygienic habits and, of course, the necessary talent. In this start-up course, you have the right to receive additional services free of charge as a participant and graduate. Since we know that practice is the most valuable, every graduate is eligible for 40 hours of free practice training by choice.

Nic s sebou nosit nemusíš, vše je od nás zajištěno. Jako student/ka budeš pracovat v plně vybavené učebně, během studia Ti půjčíme profesionální sadu štětců i komplet makeup kit. Pracuje se vzájemně na sobě i na modelkách, které zajišťujeme.
Water, coffee, tea and a kitchenette with a fridge and microwave are available for students in the Institute complex.

Výuka je denně od 9 do 17hod.

Jako absolvent/ka BASIC PRO si můžeš rozšířit své vzdělání v rámci pokročilých makeup kurzů. Doporučujeme zejména Svatební makeup, Foto makeup a Hair Design. Mnoho studentů po Basic PRO pokračuje v rámci balíčků MASTER BEAUTY nebo MASTER PRO A-Z. Na každý pokročilý makeup kurz máš slevu 10%. Pokud nevíš, jakou formu studia zvolit, neváhej se k nám přijít podívat. Rádi Ti vše ukážeme a vysvětlíme.

APPLICATION

It is possible to register for all offered courses by filling in the electronic application form. We offer BASIC PRO in three variants: study during the week (Monday to Friday), study on weekends (Friday to Sunday and the following Saturday to Sunday) and a very popular mix is Wednesday to Friday. We are constantly updating the dates.

By accepting the electronic application, a place will be reserved for you in the selected course. We will send you a confirmation of receipt of the application to the above email within 24 hours of sending the application.

COURSE PAYMENT

Together with our confirmation e-mail, you will receive all information about the course and payment documents, including an invoice. The invoice is due 14 days after sending the application. After receiving your payment, the reservation of your place is confirmed and we will confirm it to your email. Failure to pay the advance invoice by the due date, the course reservation will be canceled.

COURSE PAYMENT OPTIONS

You can use the following options to pay for the courses:

By bank transfer to our account: 2933554389/0800
For foreign payment: IBAN: CZ3008000000002933554389 / SWIFT: GIBACZPX / bank: Česká Spořitelna

Payment in cash at Make-Up Institute Prague, Korunní 52, Prague 2

Payment card at the course venue

Prostřednictvím Úřadu Práce v rámci Rekvalifikace (pro uchazeče vedených na ÚP)
Tato možnost platí pouze pro uchazeče kurzů: Rekvalifikační make-up kurz, Master Beauty a Master PRO A-Z.Více informací získáte zde http://www.makeupinstitute.cz/rekvalifikace/

CHANGES IN TEACHING AND CANCELLATION CONDITIONS

In the event of non-organization of the course by the Make-Up Institute Prague due to an unforeseeable event, illness of a lecturer or force majeure, the course will be organized in an alternative period or the course fee will be refunded in full.

If you cancel your participation in the course at least 2 days before the start of the course, we will refund you 85% of the price of the paid course fee. The 15% deposit is non-refundable and serves to cover administrative expenses. However, this deposit can be used for one of the following dates of the course.

If the participation is canceled less than 2 days before the event or after the start of the course, the course fee will not be refunded and will be forfeited without compensation.

Upcoming Dates:

BASIC PRABOUT THE

IN A NUTSHELL

Basic Pro Registration

If you are clear that you want to take this course with us, fill out the application and choose a date. Based on the submitted application, our team will contact you for more information and you will receive a confirmation email about the reservation with payment documents.