SKINCARE

Speciální kurz pro všechny, které zajímá péče o pleť do hloubky. Studijní program jsme připravili s kosmetickou odbornicí a autorkou kosmetického bestselleru Kosmetická džungle, Ivou Hynkovou, která je také lektorkou kurzu.

ABOUT THE COURSE

Pokud prahnete po ucelených informacích ohledně péče o pleť, kosmetických přípravcích a jasně vysvětlených zákonitostech pleti, tento kurz Vám dá odpověď. Kurz vede úžasná Iva Hynková, přední kosmetická odbornice. Přednáška o problematice pleti, správných postupech, kosmetických mýtech a kontroverzních tématech. 

Young,Woman,Wipes,Her,Face,With,A,Cotton,Swab.,Close-up.
Close,Up,Of,The,Face,Of,A,Beautiful,Girl,With

How does it work?

Kurz probíhá formou přednášky. Lektorka se dotýká základů v péči o pleť do hloubky, řeší se problematická témata. Součástí je i praktická ukázka na modelce, kde si detailně vysvětlíme správné kroky v odličování a nanášení a zapracovaní jednotlivých vrstev. 

Jedná se o interaktivní formu lektorování. Kurz byl speciální připraven pro make-up artisty, ale vítáni jsou všichni, které zajímá péče o pleť o hloubky. Cílem kurz je, abyste dokázaly profesionálně zhodnotit stav pleti klientky a poradit jí s vhodnou péčí a vědět, jak si sama připravit pleť klientky.

COURSE PROGRAM

Proč pečovat o pleť & anatomie
Stavy pleti a denní rutina v péči
Kosmetické přístroje
Minimalismus v kosmetických produktech
Kosmetické mýty
Step & Step v péči o pleť klientek
Typy pro makeup artisty do praxe

Certifikát o absolvování

Z kurzu si odnesete plno nových a hodnotných informací. Každý absolvent získá Certifikace Make-Up Institute Prague.

Q & A

Iva Hynková – kosmetická odbornice s 15letou praxí. Za svou kariéru se věnovala vizážistice, péči o klienty v salonu, působila plno let jako školitelka pro přední kosmetické značky. Iva je autorkou bestselleru Kosmetická džungle a autorka projektu Sebe-vědomá kosmetička , který se skládá z mnoha seminářů, e-booků a úspěšného youtube kanálu pro kosmetičky a nadšenkyně v péči o pleť. 

Nic s sebou nosit nemusíš, vše je od nás zajištěno.  Pracuje se vzájemně na sobě.
Water, coffee, tea and a kitchenette with a fridge and microwave are available for students in the Institute complex.

Výuka je od 10 do 16hod.

APPLICATION

It is possible to register for all offered courses by filling in the electronic application form. We offer BASIC PRO in three variants: study during the week (Monday to Friday), study on weekends (Friday to Sunday and the following Saturday to Sunday) and a very popular mix is Wednesday to Friday. We are constantly updating the dates.

By accepting the electronic application, a place will be reserved for you in the selected course. We will send you a confirmation of receipt of the application to the above email within 24 hours of sending the application.

COURSE PAYMENT

Together with our confirmation e-mail, you will receive all information about the course and payment documents, including an invoice. The invoice is due 14 days after sending the application. After receiving your payment, the reservation of your place is confirmed and we will confirm it to your email. Failure to pay the advance invoice by the due date, the course reservation will be canceled.

COURSE PAYMENT OPTIONS

You can use the following options to pay for the courses:

By bank transfer to our account: 2933554389/0800
For foreign payment: IBAN: CZ3008000000002933554389 / SWIFT: GIBACZPX / bank: Česká Spořitelna

Payment in cash at Make-Up Institute Prague, Korunní 52, Prague 2

Payment card at the course venue

Prostřednictvím Úřadu Práce v rámci Rekvalifikace (pro uchazeče vedených na ÚP)
Tato možnost platí pouze pro uchazeče kurzů: Rekvalifikační make-up kurz, Master Beauty a Master PRO A-Z.Více informací získáte zde http://www.makeupinstitute.cz/rekvalifikace/

CHANGES IN TEACHING AND CANCELLATION CONDITIONS

In the event of non-organization of the course by the Make-Up Institute Prague due to an unforeseeable event, illness of a lecturer or force majeure, the course will be organized in an alternative period or the course fee will be refunded in full.

If you cancel your participation in the course at least 2 days before the start of the course, we will refund you 85% of the price of the paid course fee. The 15% deposit is non-refundable and serves to cover administrative expenses. However, this deposit can be used for one of the following dates of the course.

If the participation is canceled less than 2 days before the event or after the start of the course, the course fee will not be refunded and will be forfeited without compensation.

Upcoming Dates:

SKINCARE

IN A NUTSHELL

SKINCARE Přihláška

If you are clear that you want to take this course with us, fill out the application and choose a date. Based on the submitted application, our team will contact you for more information and you will receive a confirmation email about the reservation with payment documents.